Y Ü K L E N İ Y O R
Nişasta Nedir? Nasıl Yapılır?

Nişasta Nedir? Nasıl Yapılır?

Temel besin maddelerimizden biri olan buğday, Türkiye’de iki farklı mevsim olan ilkbahar ve kış aylarında yetişir. Kışlık buğday sonbaharda ekilir ve ilkbahara kadar toprak altında kalır. Karasal iklimi seven buğday, yılda bir kez elde edilir.

Buğday ekilmiş olan bir tarlanın bir yıl dinlendirilmesi gerekir. Dinlendirilmeyen ve gübre atılmayan tarladan yüksek verim elde edilmez.

Buğdaydan elde edilen ürünlerden biri de buğday nişastasıdır. Özellikle, sütlü tatlılarda vazgeçilmez olan buğday nişastasının insan sağlığı üzerinde birden çok faydası vardır.

Buğday Nişastası Nasıl Elde Edilir?

Buğday, nişasta haline gelinceye kadar çeşitli işlemlerden geçer. Elde edilen buğday nişastası muhallebi ve sütlü tatlılarda kıvamın yakalanabilmesi için kullanılır.

Buğday, bir makine içerisinde suyla karıştırılarak ezilir ve tanelerindeki glüten ve nişasta birbirinden ayrılır. Eğer az miktarda nişasta elde edilmek isteniyorsa durultma yöntemi uygulanır, fazla elde edilmek istenilen miktarlarda ise santrifüj yapılır. Bu işlem sonrasında kurutmaya alınarak buğday nişastası elde edilmiş olur.

<